Vesti

Autoput Kuzmin-Sremska Rača: Ključna saobraćajna veza za region

KUZMIN/SREMSKA RAČA – Napreduju radovi na izgradnji autoputa E761 na deonici Kuzmin – Sremska Rača. Autoput Kuzmin-Sremska Rača u dužini od 18 kilometara, sa mostom dužine 1.310 metara preko reke Save, ima izuzetan geostrateški značaj jer povezuje glavne gradove Srbije i Bosne i Hercegovine, Beograd i Sarajevo, i ostvaruje vezu sa Panevropskim koridorima.

Napredak radova možete pogledati u najnovijem videu portala Vojvodina uživo:

Početak saobraćajnice predviđen je u naselju Kuzmin, koji je udaljen oko jedan kilometar od postojeće denivelisane raskrsnice Kuzmin na autoputu Beograd – Zagreb (E70). Nova raskrsnica Kuzmin 1 predstavlja vezu autoputa E70 i budućeg autoputa Kuzmin – Sremska Rača.

U sklopu raskrsnice nalaze se dva nadvožnjaka dužine 312,7 i 274,5 metara, sa ukupnom upravnom širinom gornjeg stroja 9,9 metara.

Za celu petlju predviđeno je 110.000 m³ šljunka za nasip, dok će autoput imati dve vozne i jednu zaustavnu traku po smeru, uz projektovanu brzinu od 130 km/h.

Napredak radova i završna faza izgradnje

Na većem delu trase u potpunosti je formiran trup autoputa. U nasip za trasu utrošeno je 2,9 miliona m³ šljunka, dok je već asfaltirano više od 3 km autoputa. U zavisnosti od vremenskih prilika, do kraja meseca planirano je intenziviranje radova na asfaltiranju.

Do sada je završena regulacija 41 melioracionog kanala, a više od 80% zatvorenog sistema kišne kanalizacije je već funkcionalno. Takođe, izgrađeno je 16 od ukupno 34 separatora.

Najkompleksniji deo trase jeste most preko reke Save, koji se sastoji od prilaznih betonskih konstrukcija na levoj i desnoj obali reke i čelične konstrukcije nad rekom.

  • Ukupna dužina leve konstrukcije mosta iznosi 1.321 metar
  • Dužina desne konstrukcije je 1.312 metara
  • Prilazna betonska konstrukcija na srpskoj strani duga je 540 metara
  • Prilazna betonska konstrukcija na bosanskoj strani iznosi 450 metara
  • Čelična konstrukcija nad rekom duga je 330 metara

Most je skoro završen – postavljen je završni sloj asfalta, a u toku su radovi na postavljanju horizontalne i vertikalne signalizacije.

Ekonomski značaj i povezivanje regiona

Most preko Save i novi autoput povezaće ne samo građane Srbije i Bosne i Hercegovine, već i njihove ekonomije. Ovaj infrastrukturni projekat ključan je za razvoj regiona i povećanje investicionog potencijala.

Uz 18 kilometara autoputa, u izgradnji je još 8 manjih mostova, 11 propusta, 5 nadvožnjaka i dvе vеlikе pеtljе – Bosutska i Kuzminska, gde će biti priključenje na ovaj deo autoputa.

Novi integrisani granični prelaz Sremska Rača

U okviru ovog projekta gradi se i integrisani granični prelaz Sremska Rača, koji će poboljšati protok robe i ljudi između Srbije i Bosne i Hercegovine.

  • Dužina graničnog prelaza biće 2.400 metara
  • Ukupna vrednost investicije iznosi 5,3 milijarde dinara
  • Prelaz će imati 12 traka za automobile i 4 trake za teretni saobraćaj
  • Kompleks će se prostirati na 50 hektara, na oko 500 metara pre mosta

Zbog blizine međunarodnih dalekovoda, čije izmeštanje bi bilo komplikovano, granični prelaz je dislociran u odnosu na osnovnu trasu autoputa.

Autoput Kuzmin – Sremska Rača i most na Savi nisu samo infrastruktura – oni su ključ za regionalni ekonomski rast, poboljšanje kvaliteta života i zadržavanje mladih stručnjaka u regionu.

Predsednik Aleksandar Vučić istakao je da će izgradnja ovog autoputa omogućiti brži tranzit, povećanje investicija i bolju povezanost sa evropskim koridorima.

Najava događaja

Current Month

13mar20:0021:00Bele noći

14mar19:0020:24Marija

15mar(mar 15)10:0016(mar 16)10:00Smotra recitatora Srema

red voznje autobuska Red voznje zeleznica

Kurs Evra

ValutaKupovniSrednjiProdajni
117,0000117,0989117,4600