Vesti

Grad unapređuje usluge za osobe sa invaliditetom

SREMSKA MITROVICA – Kroz projekat „Jačanje socijalne inkluzije osoba sa invaliditetom u Sremskoj Mitrovici Grad je dobio bespovratna sredstva u iznosu od 130.000 evra za održivost usluga socijalne zaštite. Ovim putem biće unapređen rad Dnevnog boravka „Sunce za decu, mlade i odrasle sa invaliditetom.

Partner na projektu je Škola za osnovno i srednje obrazovanje „Radivoj Popović”, a sredstva su dobijena od Evropske unije kroz jedan od IPA programa. Cilj je poboljšanje kvaliteta života korisnika i njihovo uključivanje u lokalnu zajednicu, prema rečima načelnice Gradske uprave za socijalnu zaštitu i zdravstvo, Anite Obradović.

Kako je rekla načelnica: „Grad Sremska Mitrovica od 1996. godine ima Dnevni boravak za decu, mlade i odrasle sa smetnjama u razvoju i invaliditetom. Ova usluga je namenjena svima, od osoba sa motoričkim, intelektualnim i senzornim poteškoćama, do onih iz spektra autizma. Cilj je da korisnicima omogućimo veću samostalnost i aktivno učešće u društvu, kao i da im pomognemo da nastave sa razvojem životnih veština koje su stekli kroz obrazovanje. Predstavila bih i niz konkretnih aktivnosti koje će biti sprovedene kroz projekat čiji je nosilac Grad, a partner ŠOSO ‘Radivoj Popović’ u okviru kojeg smo dobili bespovratna sredstva 135.000 evra za unapređenje socijalnih usluga. Od tog fonda 50.000 evra biće uloženo u nabavku specijalizovanog kombi vozila prilagođenog osobama sa invaliditetom. Takođe, već su započeti građevinski radovi na objektu dnevnog boravka kako bi bio u potpunosti pristupačan osobama sa teškoćama u kretanju – izlivene su nove staze, uklonjene arhitektonske barijere i nabavljen je tzv. guseničar, sprava koja omogućava kretanje stepenicama u invalidskim kolicima. Omogućićemo slepim i slabovidim korisnicima korišćenje računara, kao i osobama koje ne mogu da koriste šake. Fizioterapeutski kabinet dobio je novu traku za hodanje i trenažni bicikl.”

Dnevni boravak trenutno koristi 45 osoba, među kojima je mnogo odraslih starijih od 30 godina, navela je ona i dodala da su zbog toga očuvanje funkcionalnosti i podrška porodicama od ključne važnosti. Cilj je da korisnici što duže ostanu u zajednici, da rasterete porodice, kako bi se institucionalizacija odgodila što je moguće kasnije.

„U okviru objekta organizovana je kulinarska radionica, koja je u potpunosti opremljena novim uređajima i modernom kuhinjskom tehnikom. Korisnicima je omogućeno da samostalno pripremaju napitke i obroke, kuvaju, stičući praktične veštine korisne za život kod kuće. Na primer, nedavno su farbali uskršnja jaja, što je samo jedna od aktivnosti koje sprovodimo. Cilj ove radionice jeste da korisnici steknu nova znanja i veštine koje mogu da primene u svakodnevnom životu, ali i da ih prenesu svojim porodicama. Na taj način podstičemo njihovu samostalnost i funkcionalnost u zajednici. Krajnji ishod svih naših usluga jeste upravo to — da korisnici što duže ostanu u svojim domovima i porodicama, uz minimalnu potrebu za institucionalnim zbrinjavanjem,” istakla je načelnica Obradović.

Projekat je namenjen za infrastrukturna poboljšanja, kao i nabavku moderne asistivne tehnologije. Sredstva su već obezbeđena, kako je naglasila načelnica, bespovratna su, postupci nabavke su sprovedeni i sad čekaju izvršenje ugovora. Kada stignu sva vozila biće organizovana njihova prezentacija.

Najava događaja

Current Month

16majCelodnevni dogadjaj18V međunarodna manifestacija Gljive Fruške gore

18maj17:0018:45Zeka Buljubaša dočekuje Borac 1925 iz Martinaca

20maj20:0021:00Agonija Laure Lenbah

red voznje autobuska Red voznje zeleznica

Kurs Evra

ValutaKupovniSrednjiProdajni
116,4127117,2333118,0539